Czwarty trymestr: czas szczególnej bliskości

We wprowadzeniu do tematyki tzw. czwartego semestru, wyjaśniliśmy, skąd się wzięło to pojęcie i co ono znaczy. Dziś omówimy, na co zwrócić uwagę, aby maluszkowi i sobie ułatwić funkcjonowanie w tym szczególnym czasie.

 Jak przejść przez czwarty  trymestr?

Co możemy zrobić, żeby pomóc dziecku i sobie w pierwszych miesiącach jego życia? Przede wszystkim dajmy jemu i sobie czas oraz łagodność. A poza tym?

  • Warto zadbać o komfort karmienia poprzez dobór odpowiedniej dla Was i dziecka pozycji.
  • Wspaniałym rozwiązaniem, które zapewnia dziecku bliskość rodzica, a jednocześnie zostawia mamie i tacie sporo swobody, jest noszenie malucha w chuście (więcej o korzystaniu z chust można znaleźć tutaj).
  • Wasze dziecko w życiu płodowym, często dla ukojenia i wyciszenia ssało kciuk. Jeśli widzicie, że dziecko ma dużą potrzebę ssania, postarajcie się mu to umożliwić, czy to poprzez podanie piersi, butelki lub smoczka.
  • W brzuchu mamy nigdy nie jest cicho. Do dziecka docierają dźwięki w postaci różowego szumu (więcej o działaniu szumu pisaliśmy tutaj). Jeśli macie możliwość, możecie wesprzeć się zabawką, która taki szum emituje.
  • Jeśli ktoś z Waszych bliskich zaoferuje pomoc, nie brońcie się przed jej przyjęciem! To bardzo wymagający czas dla Was i dziecka, więc nawet gorący obiad lub kwadrans na szybką drzemkę lub kąpiel, podczas gdy naszym maleństwem zajmie się zaufana ciocia, dziadkowie czy przyjaciele, może być na wagę złota.

Wspólne przeżywanie i bliskość

Marzanna Reśko-Zachara
Marzanna Reśko-Zachara
Dr n. med., pediatra i neonatolog, Koordynator Oddziału Neonatologii w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut Matki i Dziecka.

Czy można „rozpieścić” dziecko podczas czwartego semestru? Nie, pomimo niektórych komentarzy, że dzieci należy „uczyć”, że nie jesteśmy na każde ich wezwanie. Właśnie w tym okresie spełnianie ich wszystkich potrzeb uspokaja je i czyni bardziej pewnymi siebie, co przyniesie efekt w postaci „zrównoważonego” niemowlęcia.

Podsumowując, pierwsze miesiące życia naszego dziecka mogą być ogromnym sprawdzianem dla naszej wytrzymałości, dlatego warto korzystać z różnych rozwiązań, aby sobie i maleństwu ułatwić życie. Dzięki temu więcej uwagi będziemy w stanie poświęcić na przeżywanie tego czasu i budowanie więzi z dzieckiem. Pamiętajmy, że maluchy rozwijają się w błyskawicznym tempie i my, jako rodzice, mamy niesamowitą okazję ten rozwój obserwować i wspierać.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Już wkrótce na czwarty trymestr spojrzymy okiem neonatologa i pediatry, która wyjaśni, dlaczego ten czas jest kluczowy dla dalszego rozwoju dziecka i podpowie, co dziecku i nam pomoże go przeżyć.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty