Czwarty trymestr: co to znaczy? - ePozytywna Opinia

Czwarty trymestr: co to znaczy?

Wasz noworodek właśnie po raz kolejny cicho kwili w łóżeczku. Uspakaja się, czując bliskość mamy lub taty, ich zapach, ciepło. A Wy macie za sobą kolejną nieprzespaną noc i zaczynacie szukać przyczyn tego, że maleństwo chce być wciąż na rękach, ciągle blisko. Tak może wyglądać właśnie tzw. czwarty trymestr ciąży. Co to znaczy i dlaczego bliskość w tym czasie jest taka ważna?

 Skąd się wziął czwarty trymestr?

Jest to pojęcie, które pojawiło się niedawno, a za jego autora uważa się dr Harvey’a Karpa, który rozpropagował je w swojej bestsellerowej książce „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy”. Jego nazwisko i książkę przywoływaliśmy już w tekście o otulaniu i zawijaniu niemowląt – można go znaleźć tutaj.

Koncepcja czwartego trymestru zakłada, że dziecko rodzi się około 3 miesięcy za wcześnie i pierwszy kwartał poza łonem matki to czas, kiedy jego organizm musi dojrzeć, dorosnąć do panujących „na zewnątrz” warunków.

 Dlaczego dziecko nie rodzi się później?

Dlaczego zatem natura nie umożliwiła nam dłuższego rozwoju w życiu płodowym? Teorii jest kilka.

  1. Dr Karp twierdzi, że dodatkowe 12 tygodni w łonie matki sprawiłoby, że obwód głowy noworodka byłby na tyle duży, że nie byłoby możliwym urodzenie go siłami natury.
  2. Nieco inne zdanie ma antropolożka Holly Dunsworth z Uniwersytetu z Rhode Island. Według jej badań, opublikowanych w 2012 roku, poród następuje przeważnie około 40. tygodnia ciąży, a nie później, ze względu na rosnące zapotrzebowanie energetyczne płodu, któremu organizm matki nie byłby w stanie podołać w późniejszym okresie.

Ciekawie na temat pierwszych miesięcy życia dziecka wypowiada się dr Stuart Shanker,  który określa ten okres jako wtórne gniazdowanie – kiedy wydatek energetyczny naszych dzieci, które są skrajnie przestymulowane nowymi bodźcami i niemal nimi „maltretowane”, jest większy niż przez poprzednich 9 miesięcy w łonie matki. Noworodkowi brakuje w systemie nerwowym mechanizmów, dzięki którym będzie w stanie się samoregulować, wyciszać i uspokajać. Więcej o koncepcji samoregulacji autorstwa dr Shankera pisaliśmy niedawno tutaj.

Marzanna Reśko-Zachara
Marzanna Reśko-Zachara
Dr n. med., pediatra i neonatolog, Koordynator Oddziału Neonatologii w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut Matki i Dziecka.

Czwarty trymestr to 12-tygodniowy okres następujący bezpośrednio po porodzie. Teoria z nim związana jest stosunkowo nowa i wynika z coraz głębszej wiedzy: z jednej strony o fizjologii płodu i noworodka, a z drugiej – o antropologicznym przystosowaniu ludzi do ciąży, porodu i adaptacji do życia poza łonem matki. Autorów cytowanych powyżej uznaje się za prekursorów tych twierdzeń, zaś same teorie naukowe publikowane są w światowych czasopismach.

Co się zmienia po urodzeniu?

Wyobraźcie sobie, że przez najbliższe 90 dni:

  • zyskacie wzrok, dotąd niezbyt sprawny, który potrafi skupić się na przedmiotach i podążać za ruchem przedmiotów
  • wasz mózg powiększy się o ponad 60%
  • zyskacie możliwość przyswajania nowych składników odżywczych, a w Waszym organizmie pojawią się nowe hormony
  • nauczycie się odróżniać pory dnia.

Czy to mało? Zdecydowanie nie, a to tylko niektóre z umiejętności, które człowiek rozwija w pierwszych miesiącach swojego życia. Już same te informacje sprawiają, że potrzeba bliskości rodzica przestaje dziwić.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście poświęconym czwartemu trymestrowi podpowiadamy, na co w tym szczególnym czasie zwrócić uwagę, aby pierwsze miesiące z maluszkiem przeżyć jak najlepiej.

 

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty