Co zrobić, aby dziecko nie bało się wizyty u stomatologa?

Piękne i zdrowe zęby to doskonała wizytówka każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat były pod opieką dentysty. Niestety, nasze pociechy często niechętnie lub wręcz ze strachem podchodzą do wizyt w gabinetach dentystycznych. Co zrobić, by dziecko z przyjemnością chodziło do stomatologa?

Nie taki dentysta straszny…

Wizytę z dzieckiem w gabinecie należy umówić nie w momencie, kiedy pojawią się problemy, ale wtedy, kiedy zęby są zdrowe i nic nie boli. W ten sposób maluch poznaje stomatologa od dobrej strony, jest zaciekawiony gabinetem, narzędziami, nowo poznaną osobą i jej frapującą pracą. Zapanujmy także nad własnymi emocjami – one przecież udzielają się małemu pacjentowi. Rozmawiając z nim na temat dentysty czy leczenia, używajmy pozytywnych zwrotów: „wyleczymy zęby, aby były zdrowe i ładne”, „pani stomatolog jest bardzo miła”. Unikajmy komunikatów typu: „nie bój się, nie będzie nic bolało”. Wywołujemy nimi u dziecka niepotrzebny niepokój. W żadnym wypadku nie wolno też „straszyć dentystą”: „zobaczysz, jak będziesz jeść tyle słodyczy, zepsują ci się zęby i dentysta je wyrwie, a to bardzo boli”. Metody pozytywne – jak np. zachęcanie do spożywania owoców i warzyw – wydają się zawsze efektywniejsze od wywoływania w dzieciach lęku.

Kiedy pierwsza wizyta?

Ważne jest również, by wybrać odpowiedni moment na wizytę w gabinecie. 

Barbara Obłoj
Barbara Obłoj
Dr n. med - lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia, jednak tak naprawdę kluczowe jest, by zdążyć przed pierwszymi poważnymi problemami. Warto również odpowiednio zaplanować porę – dziecko powinno być wypoczęte i najedzone. Nie polecam więc zabierania dziecka do dentysty po całym dniu w przedszkolu, ponieważ będzie marudne i zmęczone, a cała wizyta nie będzie dla niego pozytywnym doświadczeniem. Wizyty kontrolne mają również tę zaletę, że jeśli w toku regularnych spotkań wystąpią małe zmiany próchnicze, to ich leczenie nie jest bolesne.

Przede wszystkim profilaktyka

Zęby należy myć co najmniej rano i wieczorem, odpowiednio dobraną pastą oraz z właściwą starannością. Nie wolno przesadzać ze słodyczami, włączając w to słodzone napoje. Dobrze też zaznajomić dzieci z nitką dentystyczną oraz uświadomić je, dlaczego stan zębów jest tak ważny. Poza tymi codziennymi, oczywistymi nawykami pamiętajmy, by raz na pół roku odwiedzić z dzieckiem stomatologa w celu przeglądu, aby kontrolować na bieżąco, czy wszystkie zęby są zdrowe. Jeśli odpowiednio zadbamy zarówno o higienę zębów, jak i pozytywne podejście malucha do dentysty, możemy być pewni, że w przyszłości będzie mogło pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jest tylko jedna szansa na zrobienie pierwszego wrażenia, zadbajmy zatem, aby poznanie dziecka ze stomatologiem odbyło się w jak najlepszych okolicznościach. Zdeterminuje ono przyszłe skojarzenia naszej pociechy z dentystą. 

Autor: Dr n. med. Barbara Obłoj, lekarz stomatolog, ekspert Instytutu Matki i Dziecka, właściciel i dyrektor medyczny Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie.

W kolejnym tekście na temat dbania o zęby u dzieci, odpowiemy na pytanie, czy pasta do zębów powinna być z fluorem, czy bez.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty