Co musimy wiedzieć o roztoczach?

Choć niewidoczne gołym okiem, roztocza – a zwłaszcza te spotykane w domu – mogą bardzo uprzykrzyć życie zarówno nam, jak i naszym pociechom. Wyjaśniamy, czym są, gdzie najczęściej bytują i jakie problemy zdrowotne powodują.

Czym są roztocza?

Roztocza należą do pajęczaków – są blisko spokrewnione z pająkami i kleszczami. Niewidoczne gołym okiem, osiągają rozmiary od kilkuset mikrometrów do 1 mm. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie – w ciągu miesiąca samica jest w stanie złożyć około 300 jaj. Istnieje grupa roztoczy żyjących w warunkach domowych, nazywamy je roztoczami kurzu domowego.

Przyjmuje się, że w 1 gramie kurzu może znajdować się około 3000 osobników. Roztocza żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Ilość naskórka, jaką człowiek naturalnie traci każdego dnia, daje wystarczające możliwości do swobodnego, rozwoju roztoczy w naszych domach.

Gdzie i kiedy najwięcej?

Roztocza lubią sypialnie, materace, pościel, poduszki, koce, obicia tapicerowanych mebli, grube zasłony, dywany, maskotki. Tam mają idealne warunki bytowe. Najlepsza dla ich rozwoju temperatura powietrza wynosi ok. 23 st. C, ale dobrze radzą sobie w zakresie temperatur od 17 do 30 st. C, oraz wilgotności powyżej 60 %.

Poza domem roztocza preferują okolice jezior i stawów, jeżeli więc jesteśmy na nie uczuleni, nie będzie to dobry kierunek urlopowy. Na wyżej położonych terenach jest ich mniej. Znanych jest 45-46 tys. gatunków.

Najwięcej roztoczy pojawia się w okresie od maja do sierpnia. Z kolei nadejście chłodniejszej pory roku i rozpoczęcie sezonu grzewczego, który wysusza powietrze, sprawia, że pochodzące od nich alergeny unoszą się w powietrzu, co może niekorzystanie wpływać na osoby uczulone.

Co powodują roztocza?

Roztocza, a dokładnie białka znajdujące się w ich odchodach, mogą wywoływać silne alergie, objawiające się poprzez:

  • wodnisty katar,
  • napady kichania,
  • swędzenie/drapanie gardła,
  • ataki suchego kaszlu,
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu,
  • przewlekła senność, zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • problemy skórne, np. świąd, wysypka,

Roztocza mogą być również przyczyną astmy i atopowego zapalenia skóry.

Alicja Karney
Alicja Karney
Dr n. med. – pediatra, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka

Alergeny roztoczy należą do alergenów wziewnych, które dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Dlatego alergię na kurz można mieć przez cały rok, choć najbardziej uciążliwa bywa jesienią i zimą, gdy grzeją kaloryfery. Objawy, nasilające się zwłaszcza w nocy i rano, stosunkowo łatwo pomylić z objawami przeziębienia, bowiem najbardziej typowe dotyczą nosa i gardła. Alergeny roztoczy mogą nasilać zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skory oraz objawy astmy oskrzelowej. Przy dłuższej wysokiej ekspozycji zdarzają się również takie objawy, jak senność, bóle głowy czy zmęczenie.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście na temat roztoczy, podpowiemy, w jaki sposób pozbyć się ich z domu i chronić przed nimi zwłaszcza najmłodszych członków rodziny.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty