Buty do nauki chodzenia

Dla dorosłych naturalne jest, że do chodzenia wkładają obuwie — w domu najczęściej kapcie, na zewnątrz zaś wybierają buty w zależności od okazji i  pogody. Pytanie, czy dla maluszka, który dopiero stawia pierwsze kroki, obuwie jest konieczne? Jakie buty do nauki chodzenia będą najlepsze?

Buty dla niemowląt do nauki chodzenia: kiedy kupić pierwszą parę?

Ważne jest, by nie zakładać obuwia maluchowi zbyt szybko! Pierwsze buciki będą potrzebne w momencie, gdy nasza pociecha opanuje umiejętność chodzenia. Stopy dziecka rozwijają się i dopiero przyzwyczajają do utrzymywania w pionie całego ciała, dlatego na samym początku maluszkowi może być po prostu  łatwiej wyczuć grunt bez butów. 

Kiedy nadchodzi więc odpowiedni czas, by kupić pierwsze buty do nauki chodzenia? Wtedy, gdy dziecko już chodzi po twardym podłożu lub poza domem — głównie w celu zabezpieczenia stóp przed zranieniem. 

W domu – na powierzchniach typu panele, kafelki czy linoleum – najlepszymi butami do nauki chodzenia będą kapcie z usztywnionym zapiętkiem i elastyczną podeszwą. Po miękkich i sprężystych dywanach oraz wykładzinach dziecko może uczyć się chodzić na bosaka, w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą lub w miękkich kapciach.

Pierwsze buty do nauki chodzenia — na co zwrócić szczególną uwagę?

Niewątpliwie wybór butów dla dziecka do nauki chodzenia to nie lada wyzwanie — od tego zależy prawidłowy rozwój stopy malucha. Dlatego liczy się nie tyle wygląd, ile materiał i wykonanie, a także rodzaj obuwia. Ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru buta, by nie był ani zbyt ciasny, ani zbyt duży.

Dlatego kupując buty do chodzenia dla dziewczynki czy chłopca, warto przyjrzeć się konstrukcji, sprawdzić lekkość, system zapięć, łatwość zginania w palcach stóp czy wkładki – powinny być profilowane. Kolor czy fason to drugorzędna sprawa, gdy chodzi o zdrowie maluszka!

Ważne, by obuwie dla dziecka dopasować do pory roku — buty do nauki chodzenia na lato mają być nie tylko lekkie i przewiewne, ale przede wszystkim zabudowane na tyle, aby stabilizować piętę i chronić palce, natomiast buty zimowe do nauki chodzenia powinny – oprócz stabilności – zapewnić komfort termiczny, wodoodporność i właściwości antypoślizgowe.

Rynek oferuje wiele pięknych modeli obuwia, jednak najważniejsze jest zachowanie rozsądku podczas zakupów. Liczy się przede wszystkim zdrowie dziecka — poprzez odpowiedni wybór butów dziecięcych do nauki chodzenia, wykonanych z odpowiednich materiałów, można zapobiec wadom stóp u maluszka w przyszłości.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty