Aktywna zima – jak bezpiecznie uprawiać zimowe sporty z dzieckiem?

O tym, że ruch to zdrowie, wiedzą zarówno rodzice, jak i dzieci. Gdy na zewnątrz jest ciepło, wyciągamy rowery, rolki itp. i ruszamy z dziećmi na place zabaw i boiska. Jednak, póki co, w kalendarzu zima, więc letnie akcesoria na kilka miesięcy chowamy do piwnicy, a w zamian wyciągamy sanki, łyżwy, narty. 

Bez obaw

Dzieci na ogół nie trzeba specjalnie namawiać do sportów zimowych, które dostarczają wiele emocji i zabawy. To rodzice często mają wątpliwości, kiedy pierwszy raz udać się z maluchem na łyżwy, czy narty, w obawie o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Spróbujemy rozwiać te obawy i zachęcić do wspólnego, rodzinnego uprawiania sportów zimowych. Jako że ostatnimi laty śnieg u nas nie zawsze zimą dopisuje, zacznijmy od aktywności, do których nie jest niezbędny.

Łyżwy

Łyżwy to wspaniały sport zimowy, który bez dużych nakładów finansowych zapewni nam doskonałą, rodzinną rozrywkę. Tym bardziej, że aby z niego skorzystać, nie musimy udawać się w wielogodzinną podróż, ani czekać, aż w końcu spadnie śnieg. Nawet w niezbyt dużych miastach działają bowiem zimą lodowiska. Przy lodowiskach zwykle funkcjonują wypożyczalnie łyżew, jednak ze względów higienicznych najlepiej mieć swój własny sprzęt. Jeżeli kupimy go zakupu dokonamy w sklepie sportowym, w wyborze pomoże nam profesjonalista. W supermarketach również znajdziemy dziecięce łyżwy, warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Pamiętajmy także o kasku. Jaki wiek jest odpowiedni na rozpoczęcie przygody z łyżwami? 4-letnie dziecko na lodowisku z reguły da sobie radę, jednak biorąc pod uwagę to, że upadki na twardy lód nie należą do przyjemności, lepiej poczekać do 5-6 roku życia, kiedy świadomość własnego ciała jest większa, a koordynacja ruchowa lepsza. Na wszelki wypadek dobrze również zaopatrzyć małego sportowca w ochraniacze na kolana i łokcie. 

Jeżeli dziecko złapie bakcyla, jazda na łyżwach będzie nie tylko dobrą zabawą, ale również wpłynie korzystnie na dynamikę, przewidywanie i koordynację ruchów oraz poczucie kontroli nad własnym ciałem.

Jako rodzice pamiętajmy, aby uczulić dzieci na to, aby nigdy nie jeździły na łyżwach po zamarzniętych stawach, jeziorach itp. 

Narty biegowe i nartorolki

Biegówki zyskują na popularności, podobnie jak nartorolki – zwłaszcza, gdy nie ma śniegu. Jest to bardzo przyjemna forma spędzania zimowego czasu dla całej rodziny, nie wymaga również długich przygotowań, a korzystać można z niej w zasadzie wszędzie. Niektóre miejscowości turystyczne mają wyznaczone trasy do narciarstwa biegowego, jednak nie jest to konieczny warunek do korzystania z tego sportu. Wystarczy ruszyć do lasu lub parku. Podobnie jak w przypadku łyżew, do biegania na nartach wymagana jest umiejętność panowania nad własnym ciałem, więc dzieci poniżej 4. roku życia nie skorzystają z tej formy aktywności, ale już  5-6 latki powinny w miarę swobodnie się na nich poruszać. 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

W kolejnym tekście poświęconym sportom zimowym dla dzieci, więcej o narciarstwie zjazdowym i snowboardzie.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty