Aktywna zima, cz. 2 – z dzieckiem na narty i snowboard

Sporty zimowe (poprzedni tekst na ich temat znajdziecie tutaj) są zwykle na tyle atrakcyjne dla dzieci, że nie trzeba ich specjalnie do tego namawiać. Jeżeli jednak zauważymy, że nasza pociecha niezbyt pewnie czuje się na nartach, czy łyżwach lub ma obawy przed bardziej dynamiczną jazdą na sankach, nie bądźmy natarczywi, nie zmuszajmy jej na siłę. Zwykle przynosi to skutek odwrotny do zamierzonego i może skutkować trwałą niechęcią dziecka do danej aktywności. Spokojne, łagodne, wspólne próbowanie przyniesie lepszy efekt. 

Narty zjazdowe

Zjeżdżanie na nartach to sport kochany przez dorosłych i dzieci. Gdy ktoś złapie bakcyla, wyjazd na narty przynajmniej raz do roku, staje się koniecznością. Jeżdżący rodzice nie wyobrażają sobie, żeby ich dziecko nie jeździło na nartach. Kiedy jest odpowiedni moment, aby zacząć naukę? Już 3-letnie dzieci możemy zacząć oswajać z nartami. Oczywiście nie będą to jeszcze prawdziwe zjazdy z górki, raczej chodzenie na nartach. Instruktorzy nauki jazdy uważają, że spora część dzieci w wieku 4-5 lat jest już na tyle świadoma swojego ciała, że mogą rozpocząć naukę na serio. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Pierwsze godziny nauki jazdy na nartach powinny przebiegać pod okiem doświadczonego, mającego dobry kontakt z dziećmi, instruktora. Zadba on o rozgrzewkę, dopilnuje, aby dziecko uczyło się technicznie dobrze zjeżdżać, wpajając dobre nawyki, a to wszystko w formie zabawy.
  • Kask i gogle z filtrem UV są niezbędne na stoku. Dajmy dobry przykład dziecku i sami również korzystajmy z kasku.
  • Odpowiednie ubranie to podstawa przyjemności z tego sportu. Zapomnijmy o grubych swetrach i szalikach. Postawmy na odzież i bieliznę funkcyjną, przeznaczoną do zimowych aktywności. Zabezpieczy nas przed wilgocią, mrozem i wiatrem, jednocześnie nie krępując ruchów.
  • Jadąc pierwszy raz na narty, nie kupujmy od razu całego wyposażenia. Sprzęt narciarski jest drogi, a nie mając pewności, czy ten rodzaj aktywności spodoba się dziecku, ryzykujemy niepotrzebny wydatek. Narty, czy kask na pierwszy sezon można wypożyczyć. Dyskusyjna jest kwestia butów narciarskich, ponieważ wprawdzie wypożyczalnie sprzętu mają je w ofercie, to jednak własne buty są rozwiązaniem lepszym, zarówno ze względów higienicznych, jak i praktycznych. Warto poświęcić trochę czasu, aby dobrać dla dziecka odpowiednie buty – wygodne, dobrze zabezpieczające kostkę przed ewentualnymi kontuzjami.  
  • Pamiętajmy także, aby odpowiednio przygotować i dopasować sprzęt przed sezonem, korzystając z oferty serwisów narciarskich.

Snowboard

Naukę jazdy na snowboardzie mogą rozpocząć już 5-6 letnie wysportowane dzieci. Zdania w kwestii tego, czy wcześniej dziecko powinno jeździć na nartach, czy od razu może zaczynać na snowboardzie, są podzielone. 

Warto zapytać więc o preferencje głównego zainteresowanego. Z dużym prawdopodobieństwem starsze dzieci i nastolatki uznają wyższość jednej deski nad dwiema. Snowboard, podobnie jak narty, doskonale wpływa na koordynację ruchową i równowagę, a odpowiednio dobrany sprzęt i odzież zapewnią doskonałą, wielogodzinną zabawę.

Ucząc dzieci któregokolwiek zimowego sportu powinniśmy uczulać je na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię – przewidywania konsekwencji swoich ruchów i kultury jazdy na stoku. Zachowania brawurowe, czy nieprzemyślane mogą prowadzić do przykrych i bolesnych konsekwencji zarówno dla naszego dziecka, jak i pozostałych sportowców-amatorów. 

Jeśli zadbamy o komfort i bezpieczeństwo, zima, mimo chłodu, może być doskonałym czasem na aktywny, rodzinny wypoczynek, co w dzisiejszym, zabieganym świecie jest nie do przecenienia. 

 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty