10 pomysłów na ferie w mieście

Co roku, wraz z nastaniem zimy, powraca pytanie, co robić z dziećmi podczas ferii. Najlepszym rozwiązaniem byłby wspólny wyjazd np. na narty w góry, odwiedziny u  rodziny, czy też podróż do cieplejszych zakątków globu – niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jak więc zorganizować czas naszym milusińskim, aby ferie spędzone w miejscu zamieszkania były ciekawe i pełne wrażeń, a dzieci po ich zakończeniu wypoczęte i zadowolone? Oto kilka naszych propozycji na ferie w mieście.

  • Półkolonie

Idealnie jest, jeżeli możemy przynajmniej jeden tydzień spędzić z dziećmi, jednak początek roku w wielu firmach wiąże się z natłokiem pracy, w związku z czym nie jest to dobry czas na wzięcie urlopu. Jeżeli wyekspediowanie naszych pociech poza miejsce zamieszkania również nie wchodzi w grę, wówczas warto przyjrzeć się ofercie półkolonii. Poczynając od tych wspomagających naukę języka obcego, poprzez sportowe, komputerowe, taneczne, plastyczne, itd. – wybór bywa naprawdę spory. Dziecko z pewnością ciekawie spędzi czas, a my będziemy mogli spokojnie pracować, nie martwiąc się, co porabia.

  • Młody krytyk filmowy i teatralny

Dzieci uwielbiają chodzić do kina. Magia szklanego ekranu, ciemna sala kinowa, budzą w nich ekscytację, niezależnie od wieku. Sprawdźmy repertuar kin w naszym mieście – kina często dostosowują repertuar właśnie do ferii zimowych, wracają do wcześniej wyświetlanych pozycji oraz proponują bilety w atrakcyjnych cenach. Po kinowym seansie warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co mu się szczególnie podobało w danym filmie, a co uznaje za wadę. Starsze dzieci możemy poprosić o recenzję pisemną, co dodatkowo rozwinie jego kreatywność oraz umiejętność formułowania wypowiedzi, a także skłoni do przemyśleń. Również dla rodziców może być to chwila wytchnienia po zabieganym dniu.

Nie zapominajmy o teatrze, który dla dzieci jest miejscem jeszcze bardziej magicznym niż kino, bowiem przedstawiana na scenie historia rozgrywa się na ich oczach, „na żywo”. Repertuar teatrów jest zróżnicowany, znajdziemy w nich sztuki zarówno dla dzieci już od ok. 1,5 roku, jak i przedstawienia dla nastolatków. Warto pokusić się o ten rodzaj rozrywki – pokaże nam, jak wrażliwe jest nasze dziecko, jak przeżywa opowiadaną historię.

  • Czas na łyżwy

Większość z nas jeździła w dzieciństwie na łyżwach, a potem, nie wiedzieć czemu, przestała. Zabranie dziecka na łyżwy może być więc doskonałą zabawą również dla dorosłych, tym bardziej, że jest to rozrywka niedroga i łatwo dostępna, bowiem w większości miast funkcjonują w zimie lodowiska.

Na lodowisko możemy zabrać już 5-6 letnie dzieci, jednak na początku warto zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie i kolana. Niektóre lodowiska dysponują również chodzikami, które początkującemu adeptowi łyżwiarstwa, pomogą utrzymać się na nogach. Emocji przy takiej zabawie jest wiele, a biorąc pod uwagę, że to sport dla całej rodziny, koniecznie powinniśmy z niego w okresie ferii zimowych razem z dziećmi skorzystać.

  • Czy znasz swoją okolicę?

Zadajmy sobie pytanie, jak dobrze znamy nasze miasto, czy chcielibyśmy jeszcze coś zobaczyć? Być może mamy w sąsiedztwie zabytki architektury lub przyrody, których sami do tej pory nie widzieliśmy, choć są obok nas. Warto obudzić w sobie odkrywcę i zaszczepić go w dzieciach. Wspólne zwiedzanie interesujących miejsc, a następnie rozmowa o tym, może być ciekawą formą wspólnego spędzania czasu, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

  • Leśne przygody

Kontakt z przyrodą wpływa kojąco na wszystkich, a dla dzieci może być także doskonałym polem do prowadzenia obserwacji. Wybierzmy się na długi spacer do lasu, zabierzmy prowiant – termosy z herbatą i kanapki. Już same przygotowania będą czymś emocjonującym. W lesie można szukać śladów zwierząt, obserwować, co w okresie zimy dzieje się z drzewami i innymi roślinami. Może obudzimy w dziecku prawdziwego badacza?

  • Planszówki zawsze na czasie

Gry planszowe kilka lat temu wróciły do łask i cieszą się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i dorosłych. Wybór na sklepowych półkach jest ogromny, a do tego niektóre gry pojawiają się w wersjach z bohaterami i zadaniami z ulubionych filmów, np. serii o Harrym Potterze. Również stopień trudności gier jest niezwykle zróżnicowany – poczynając od popularnego “Chińczyka”, w którego już kilkuletnie dzieci z powodzeniem zagrają, po bardziej skomplikowane, taktyczne rozgrywki. Nie zapominajmy również o takich dziecięcych „klasykach”, jak bierki czy domino. Są bardzo proste i sprawią przyjemność wszystkim domownikom. Na koniec turnieju zwycięzcy mogą zostać obdarowani dyplomami.

  • Dom kultury

Rodzicom w okresie ferii zimowych z pomocą mogą przyjść miejskie instytucje: pałace młodzieży, domy  i centra kultury. Już przed feriami placówki te mają zaplanowane zajęcia, które będą się odbywały podczas dwóch tygodni zimowego wypoczynku. Można wybrać to, co najbardziej naszemu dziecku odpowiada – zajęcia muzyczne, rękodzielnicze, taneczne. Wybór jest całkiem spory.

  • Wyprawa do biblioteki

Zwiedzanie biblioteki to pomysł na pasjonującą wyprawę, szczególnie dla tych maluchów, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Wizyta w dziecięcej bibliotece oraz wyrobienie karty bibliotecznej może okazać się dla nich ciekawym doświadczeniem, które w przyszłości zaprocentuje miłością do książek.

  • MasterChef

Dzięki programom telewizyjnym i modzie na przyrządzanie posiłków w domu, dzieci również zapałały chęcią gotowania. Okazało się, że niektóre potrafią to robić znacznie lepiej niż niejeden dorosły. Jeżeli nasze pociechy wykazują kulinarne zainteresowania, turniej pod nadzorem rodziców może być wspaniałą zabawą, a wspólnie zjedzone potrawy połączą rodzinę przy stole. Z pewnością będzie o czym rozmawiać i co wspominać.

  • Odwiedziny u babci i dziadka

Dzieciaki zwykle je uwielbiają, bo któż z taką cierpliwością i miłością zajmie się wnukiem, jak nie babcia czy dziadek? Nawet jeżeli dziadkowe są aktywni zawodowo i na co dzień pracują, popołudniowe odwiedziny z pewnością ich ucieszą. Tym bardziej, że w styczniu, gdy w kilku regionach kraju trwają ferie, obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka.

 

Pomysłów na spędzanie wspólnie czasu może być znacznie więcej, musimy tylko nieco ruszyć głową, wysilić wyobraźnię, a czasami wrócić pamięcią do dziecięcych lat. Organizując wolny czas dla dzieci, warto zjednoczyć siły. Jeżeli nasze dziecko ma przyjaciółkę/przyjaciela, których rodziców i my dobrze znamy, spróbujmy się porozumieć i zorganizować opiekę na zmianę. Dzięki temu zyskamy czas na spokojną pracę lub załatwienie pilnych spraw, jeżeli jest taka konieczność, ewentualnie odpoczynek w domowym zaciszu po intensywnych dniach z dziećmi.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty