Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka w domu bywa dość stresującym wydarzeniem dla młodych rodziców. Prawdopodobnie w Twojej głowie pojawia się obawa, że nie mając wprawy, zrobisz dziecku krzywdę. Dlatego podpowiadamy, jak się przygotować do kąpieli malucha, aby odbyła się bez stresu ze strony zarówno rodziców, jak i dziecka. Zaopiniowaliśmy w Instytucie wiele produktów przydatnych podczas kąpieli – w naszej bazie znajdziesz wanienki i maty, ręczniki i bezpieczne kosmetyki. Korzystaj z nich i miej pewność, że wybrane przez Ciebie produkty, są stuprocentowo bezpieczne.

 

Poniżej znajdziesz listę produktów, które należy przygotować jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli.


Co potrzebne do pierwszej kąpieli?

 

 • Duży ręcznik do otulenia dziecka po kąpieli (koniecznie należy go wyprać i wyprasować przed pierwszym użyciem). Zamiast zwykłego ręcznika można kupić specjalny ręcznik dla dzieci – z doszytym kapturkiem. Dobrym wyborem będzie ręcznik z bambusowego włókna, który dobrze chłonie wilgoć i po praniu pozostaje miękki, w przeciwieństwie do bawełny, która bywa szorstka,
 • Pieluszkę z tetry do wyłożenia nią wanny. Można także użyć specjalnej maty do wanienek. Może ona  być wykonana z gąbki, lecz należy dbać o jej dezynfekcję – regularnie prać i suszyć. Nie należy też stosować jednej maty dłużej niż trzy tygodnie, ponieważ mogą się w niej rozwinąć bakterie,
 • Gaziki do przemycia oczu,
 • Mydełko do kąpieli dla niemowląt. Można użyć też innego kosmetyku pod warunkiem, że jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia,
 • Oliwkę dla dzieci,
 • Krem lub maść przeciwko odparzeniom do posmarowania pupy dziecka,
 • Czystą pieluszkę i ubranka,
 • Miękką szczoteczkę do włosów dla dzieci (o ile zachodzi taka konieczność, bo nie wszystkie noworodki mają gęste włosy),
 • Pałeczki do czyszczenia uszu – koniecznie specjalnie dla dzieci, bo mają grubszy środek zapobiegający uszkodzeniu błony bębenkowej,
 • Chusteczki nawilżane – gdyby przy rozbieraniu dziecka okazało się, że ma brudną pieluszkę,
 • Jeśli dziecko ma bardzo suchą skórę, do wanny można wlać odrobinę natłuszczającej emulsji. Sprawdza się  też kąpiel w rozpuszczonych kryształkach nadmanganianu potasu, czy krochmalu z mąki ziemniaczanej, jednak w tej kwestii najlepiej zapytać o opinię położną lub pediatrę.

Gdzie ustawić wanienkę?

Miejsce na kąpiel wcale nie musi być w łazience. Nie każda łazienka ma wystarczająco dużo miejsca, a do kąpieli, szczególnie na początku, może przydać się druga osoba do pomocy. Może więc być to stół w pokoju lub specjalny stelaż na wanienkę. Bez względu na to, gdzie odbywa się kąpiel, powinno być to pomieszczenie ciepłe i pozbawione przeciągów. Nie warto jednak zbyt przegrzewać pokoju: optymalna temperatura to 22-25 stopni. Woda powinna mieć natomiast 37 stopni – można to sprawdzić za pomocą termometru lub łokciem, na pewno jednak nie należy sprawdzać temperatury dłonią. Wody w wannie nie powinno być dużo – wystarczy wlać jej tyle, by sięgała 10 cm powyżej dna.

Tych rzeczy wydaje się dużo, ale po dojściu do wprawy z kąpielami wcale nie jest to skomplikowane. Niektóre z nich są potrzebne tylko na początku – na przykład gaziki jałowe.

Jak wygląda kąpiel noworodka?

Kąpiel noworodka nie powinna trwać zbyt długo. Optymalny czas kąpieli maluszka wynosi 5 minut. Dłuższe przebywanie w wodzie może przesuszyć delikatną skórę dziecka. Woda szybko robi się też zimna, a jest jej niewiele. Kąpiel rozpocząć należy poza wanienką od wymycia twarzy wacikiem i przetarcia oczu gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną. Pałeczką do mycia uszu należy je delikatnie przemyć. Ważne jednak, by nie wciskać patyczka do ucha. Wystarczy oczyścić je z widocznej woskowiny. Główkę malucha można umyć jeszcze na przewijaku. Na mokrą myjkę należy nałożyć odrobinę szamponu (na początku, w pierwszym miesiącu  tylko wodę z mydłem) i pocierać główkę dziecka kolistym ruchem. Nie trzeba spłukiwać – tę czynność można wykonać już w wanience.

Prawą rękę należy podłożyć pod pośladki malucha, a lewą podtrzymać główkę i kark. Kiedy włożymy dziecko do wanienki, usuwamy dłoń spod pośladków i delikatnie je myjemy, podtrzymując główkę. Mycie zaczynamy od spłukania namydlonych włosów. Trzeba uważać, żeby nie zalać oczu i uszu.

Dziecko należy trzymać delikatnie, ale jednocześnie pewnie. Mokra, namydlona skóra jest śliska i łatwo o urazy. Dla pewności na początku warto poprosić kogoś bliskiego o asystowanie.

Podczas pierwszych kąpieli trzeba uważać, by nie zamoczyć gojącego się pępka. Jeśli jednak tak się stanie,  można go delikatnie osuszyć sterylnym gazikiem.

Wszelkich kosmetyków do kąpieli należy używać oszczędnie, żeby zmniejszyć ryzyko podrażnień i ewentualnych alergii. Pozytywną Opinię Instytutu posiadają tylko najlepsze i najbezpieczniejsze z nich. W pierwszym miesiącu życia skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa, dlatego zwracaj uwagę na to, z czego korzystasz.

Z czasem kąpiel będzie coraz łatwiejsza, choć jednocześnie bardziej absorbująca, bo dziecko będzie coraz bardziej ruchliwe i samodzielne.

Po wyjęciu dziecka z wody delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem, bez pocierania. Jeśli skóra tego wymaga, czyli jest sucha lub łuszcząca się, szczególnie w fałdkach na udach i szyi oraz w zgięciach kolan i łokci można posmarować ją delikatnie oliwką lub kremem dla dzieci. Koniecznie zwróć uwagę, od którego dnia życia można używać takiego kosmetyku.

Ubranie, które przygotujesz dla dziecka po kąpieli, zwłaszcza na początku, powinno być wygodne i łatwe do założenia. Na początek proponujemy zapinane z przodu body, bez konieczności wkładania przez głowę, oraz pajacyk lub śpiochy jako warstwę wierzchnią.

 


Autor: Ewa Łukasik, Główny Specjalista ds. Opiniowania Wyrobów Użytkowych, Dział Ocen, Instytut Matki i Dziecka

Powiązane produkty

Podobne artykuły

Zapisz się do newslettera
i otrzymuj informacje od ekspertów Instytutu Matki i Dziecka!